zamknij
INFORMACJE BIEŻĄCE
SERWIS INFORMACYJNY
REGION W RADIO VIA
PRAWNIK INFORMUJE
B. Staszczak. Odpowiedzialność porządkowa pracownika
G. Mierzwa. Ryczałt za używanie samochodu do celów służbowych
M. Wojak. Co dalej z radami pracowników
R. Rzepecki. Sprostowanie świadectwa pracy
R. Rzepecki. Odprawa rentowa i emerytalna
G. Mierzwa. Renta rodzinna
B. Staszczak. Dodatki do emerytur i rent
M. Wojak. Odprawa dla zwalnianych pracowników
Rzeczpospolita. Jaki podatek i składki od świadczeń dla pracowników
R. Rzepecki. Państwowa Inspekcja Pracy
GP. Emerytura dla 60-latków.
B. Staszczak. Urlop na żądanie
G. Mierzwa. Świadectwo pracy.
M. Wojak. Telepraca - nowa forma zatrudnienia
GP. Zakaz pracy w handlu w święta nie zmienia nominalnego czasu pracy
GP. Do awansu nie potrzeba dodatkowych dokumentów
GP. Odprawę można dostać tylko raz
G. Mierzwa. Długotrwała choroba przyczyną zwolnienia
R. Rzepecki. Ochrona roszczeń pracowniczych
G. Mierzwa. Renta socjalna
R. Rzepecki. Rady pracowników
M. Wojak. Ważne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego
B. Staszczak. Kiedy tworzy się ZFŚS?
R. Rzepecki. Praca w porze nocnej
M. Wojak. Zasiłek chorobowy
POZNAJ SWOJE PRAWA
RADY PRACOWNIKÓW
PRAWO PRACY W UE
EUROPEJSKIE RADY ZAKŁADOWE
FUNDUSZ POMOCY BEZROBOTNYM
FUNDUSZ POMOCY SOLIDARNYM
KARTY RABATOWE GROSIK
POMOC KOŚCIOŁOWI NA WSCHODZIE
STOWARZYSZENIE OSÓB REPRESJONOWANYCH
UJAWNIĆ PRAWDĘ
STOWARZYSZENIE KOMITET BUDOWY POMNIKA ppłk. Ł. CIEPLIŃSKIEGO
PODKARPACKIE STOWARZYSZENIE TURYSTYCZNO - SPORTOWE
SEKCJA EMERYTÓW
GALERIE FOTO



 
* WITAMY NA STRONIE INTERNETOWEJ REGIONU RZESZOWSKIEGO * TERMINY ZEBRAŃ: członków Zarządu Regionu - 11.12.2008r. o godz. 9.00; przewodniczących Organizacji Związkowych - 10.12.2008r. o godz. 12.00


B. Staszczak. Urlop na żądanie
powiększ zdjęcie
B. Staszczak

Kiedy pracownik powinien złożyć wniosek


W każdym roku kalendarzowym pracownik ma prawo do czterech dni urlopu, których pracodawca zobowiązany jest mu udzielić na jego żądanie i we wskazanym przez niego terminie.

 Urlop ten nie jest odrębnym rodzajem urlopu, a jedynie częścią należnego pracownikowi urlopu wypoczynkowego, z tym, że nie jest on ujmowany w planie urlopów ani w ustaleniach między stronami stosunku pracy dotyczącymi terminu urlopu.  Sposób wykorzystania tego urlopu zależy wyłącznie od pracownika, który może wziąć jednorazowo cztery kolejne dni urlopu, lub wykorzystywać go częściowo, np. po dwa dni lub po jednym dniu. Wymiar urlopu na żądanie nie zależy ani od ogólnego wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownika, ani od liczby pracodawców, u których dany pracownik jest zatrudniony. Oznacza to, że jeśli pracownik był zatrudniony w ciągu danego roku kalendarzowego w trzech firmach, ale już u pierwszego pracodawcy wykorzystał cztery dni urlopu na żądanie, to pozostali pracodawcy takiego urlopu nie muszą już mu udzielić.
Pracownik może zgłosić żądanie udzielenia czterech dni urlopu w jakiekolwiek formie. Analiza przepisów kodeksu pracy wskazuje, że nie zawiera on jednoznacznego określenia ostatecznego terminu złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu na żądanie. Ustawodawca posługuje się jedynie wyrażeniem najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy. W związku z tym powstała wątpliwość kiedy pracownik ma zgłosić taki wniosek. Zagadnienie to stało się przedmiotem rozważań Sądu Najwyższego, który w wyroku z 15 listopada 2006 r. (sygn. akt. I PK 128/06), dokonując wykładni przepisu art. 1672 k.p., stanął na stanowisku, że wniosek o udzielenie urlopu na żądanie powinien zostać zgłoszony w dniu rozpoczęcia pracy. Zdaniem SN, zgłoszenie wniosku przez pracownika powinno nastąpić w takich godzinach, w których pracodawca, poprzez osoby uprawnione, jest w stanie taki urlop udzielić, nawet w przypadkach gdy praca świadczona jest całodobowo, a pracodawca nie zapewnia całodobowej obecności w pracy osób, które mogą podjąć decyzję o udzieleniu urlopu. Z tezy omawianego orzeczenia wynika również, że regulamin pracy, albo przyjęta u pracodawcy praktyka zakładowa (zwyczaj), mogą w sposób korzystniejszy dla pracownika określić termin, do którego najpóźniej powinien zostać zgłoszony wniosek o udzielenie urlopu na żądanie.
W razie sporu z pracodawcą o to, czy w terminie zgłoszony został wniosek o udzielenie urlopu na żądanie, pracownik musi udowodnić, że dopełnił formalności.
Urlop na żądanie niewykorzystany w danym roku kalendarzowym w kolejnym roku staje się zwykłym urlopem wypoczynkowym. Traci więc swój specyficzny charakter, a to oznacza, ze termin wykorzystania tego urlopu pracownik będzie już musiał uzgodnić z pracodawcą.


Barbara Staszczak




OGÓLNOPOLSKIE AKCJE
powiększ zdjęcieDni protestów pracowniczych
NSZZ "Solidarność" prowadzi kampanię "Godna praca-godna emerytura". ...
więcej
SZALEŃSTWA RZĄDU RP
Odebrali uprawnienia emerytalne
Zobacz kto głosował za odebraniem uprawnień emerytalnych.6 ...
więcej

Nie chcą dialogu społecznego
Zobacz jak głosowali w sprawie dalszego dialogu.6 ...
więcej

Byli za prywatyzacją szpitali
Zobacz jak głosowali posłowie z woj. podkarpackiego nad przyjęciem ...
więcej
FORUM DYSKUSYJNE
Emerytury pomostowe
Czy uważasz, że uprawnienia (pracujących w szczególnych ...
więcej
POMOC KOŚCIOŁOWI NA WSCHODZIE
powiększ zdjęcieAPEL
ws. pomocy Kościołowi na Wschodzie. ...
więcej
SZKOLENIA
Bieżące szkolenia
Jak rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Wychodząc naprzeciw ...
więcej
LUDZIE I OPINIE
powiększ zdjęciePacjencie lecz się sam
Komentarz Zofii Jakubczak, wiceprzewodniczącej Regionalnej Sekcji Służby ...
więcej
TYGODNIK SOLIDARNOŚĆ
powiększ zdjęcieNr 46 z 14 listopada 2008 r.
W numerze m.in.:   ...
więcej
SIS, ANALIZY, OPRACOWANIA
powiększ zdjęcieSIS-46
Serwis Informacyjny Solidarności biuletyn wydawany przez Dział ...
więcej
APEL ARCHIWUM REGIONU
Pamiątki związane z Solidarnością
Zwracamy się z prośbą do członków i ...
więcej


NSZZ "Solidarność" Region Rzeszowski ul.Matuszczaka 14, 35-038 Rzeszów tel. (0-17) 862-17-09, 862-70-17 fax (0-17) 850-12-22