Kolejne wsparcie dla rodziny. Program obejmie prawie 16 mln osób

Prezydent podpisał ustawę, która rozszerza program bezpłatnych leków. Teraz z rozwiązania, oprócz seniorów 75+, skorzystają także osoby powyżej 65. roku życia oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia.
Jak zapewnia premier Mateusz Morawiecki poszerzenie programu możliwe jest dzięki skutecznej walce z mafiami VAT-owskimi. Rząd ma więcej środków w budżecie państwa, które może przeznaczyć dla Polek i Polaków.

Do tej pory lista bezpłatnych leków refundowanych obejmowała ponad 2 000 pozycji. Tylko w 2022 r. z programu skorzystało 2,7 mln seniorów, którzy otrzymali ponad 76 mln opakowań bezpłatnych leków.
Nowa lista dla seniorów to prawie 3 800 bezpłatnych leków. Oprócz niej, będzie także lista z lekami dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia, która będzie zawierać ponad 2 800 leków.

W maju premier przestawił propozycje konkretnych rozwiązań dla Polaków. Oprócz poszerzenia programu bezpłatnych leków to:

• zwiększenie świadczenia 500+ do 800 zł miesięcznie na każde dziecko od 1 stycznia 2024 r.;
  • bezpłatne państwowe autostrady od 1 lipca 2023 r. (A2 Konin-Stryków, A4 Wrocław-Sośnica i A1 Gdańsk-Toruń).