Najniższe wynagrodzenie zasadnicze w służbie zdrowia

22 czerwca 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Zmiana tej ustawy została opublikowana w Dzienniku Ustaw z dnia 21 czerwca 2021 r., poz. 1104. W obecnym stanie legislacyjnym mamy do czynienia z zakończeniem procesu „dochodzenia” do ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego dużej części pracowników zatrudnionych w służbie zdrowia.

Kogo dotyczą te regulacje?

Początkowo przepisy tej ustawy dotyczyły pracowników wykonujących zawody medyczne. W toku późniejszych jej nowelizacji ustawodawca uwzględniał częściowo postulaty związków zawodowych dotyczące poszerzenia kręgu pracowników objętych jej regulacjami. Obecnie ustawa bezpośrednio dotyczy pracowników wykonujących zawody medyczne i pracowników wykonujących zawody niemedyczne, będących pracownikami działalności podstawowej. W praktyce wykaz stanowisk, których dotyczą te regulacje zawarty jest w części I załącznika (pracownicy działalności podstawowej) do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2021 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami. Pośrednio dotyczy pozostałych pracowników, poprzez ustanowienie możliwości, ale nie obowiązku, ustalenia ich najniższego wynagrodzenia zasadniczego. W tym zakresie materia ta pozostawiona została do uregulowania w porozumieniu między pracodawcą a zakładowymi organizacjami związkowymi.

Na czym polega ustalenie najniższego wynagrodzenia?

Ustalenie najniższego wynagrodzenia polega na przypisaniu do poszczególnych grup zawodowych współczynników związanych z rodzajem zawodu i kwalifikacjami potrzebnymi do jego wykonywania i pomnożeniu tego wskaźnika przez kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym ustalenie, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Obecnie jest to kwota 5.167,47 zł. Zestawienie zawodów, współczynników i minimalnych kwot wynagrodzenia zasadniczego obowiązujących od 1 lipca 2021 r. w tabeli poniżej.

Procedura wprowadzenia

Pracodawca może do 6 lipca 2021 r. uzgodnić z zakładowymi organizacjami związkowymi uprawnionymi w danym podmiocie leczniczym do zawarcia zakładowego układu zbiorowego pracy porozumienie dotyczące ustalenia współczynników, w tym dla pracowników nieobjętych bezpośrednio działaniem tej ustawy (w większości będą to pracownicy administracji, techniczni i obsługi). Jeżeli w tym terminie nie dojdzie do zawarcia porozumienia, wtedy do 13 lipca 2021 r. kierownik podmiotu leczniczego wydaje zarządzenie w tym zakresie.

Rafał Rzepecki