Zerowa stawka VAT na żywność będzie nadal obowiązywała od 1 stycznia 2023 do połowy roku. Obniżanie podatków to tylko jedno z wielu działań osłonowych podjętych przez rząd.
Polska dyplomacja na forum unijnym obroniła postulat o stosowaniu niższych stawek VAT na żywność. Dzięki jej staraniom, państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą stosować to rozwiązanie w celu ulżenia portfelom swoim obywateli.
W Polsce, dzięki obniżeniu stawki VAT na żywność z 5% do 0% w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, w portfelach Polaków zostało łącznie ponad 7,6 miliarda złotych (od 1 lutego 2022 roku).
Rządowa Tarcza Antyinflacyjna to tylko jeden z elementów walki z kryzysem i inflacją. Rząd Zjednoczonej Prawicy odpowiada na szereg różnych sytuacji, w których znaleźli się Polacy w obliczu globalnego kryzysu.
Jego działania są aktualnie skupione na cenie energii i jej nośników, bo to ona jest swego rodzaju matką wszystkich kosztów. Wysokie ceny energii przekładają się na koszty produkcji i na koszty usług, co skutkuje wyższymi cenami. Dlatego rząd Mateusza Morawieckiego wprowadził:
- Tarczę Antyinflacyjną – obniżka podatków na wiele produktów, w tym na energię;
- Tarczę Energetyczną – dodatki i rekompensaty do zakupów surowców energetycznych;
- Tarczę Solidarnościową – obniżenie i zamrożenie cen energii elektrycznej.
Aby dowiedzieć się więcej szczegółów o działaniach osłonowych podjętych przez rząd, wejdź na chronimyrodziny.gov.pl.