Solidarność kocha Wolność. Relacja z Pikniku WiS

Solidarność kocha Wolność. Relacja z Pikniku WiS

IMG_9243

6 lipca na Stadionie Miejskim w Ropczycach odbył się Piknik Wolności i Solidarności. Imprezę w 39. rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” zorganizowali Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność” i Oddział ZR w Ropczycach. Województwo Podkarpackie było partnerem strategicznym wydarzenia.

Termin lipcowego świętowania jest uzasadniony, bowiem w lipcu 1980 roku na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie rozpoczęły się pierwsze strajki. W PZL-Mielec przez kilka dni protestowało ponad 10 tysięcy pracowników, którzy domagali się wyższych wynagrodzeń i lepszych warunków socjalnych.

Co roku NSZZ „Solidarność” świętuje jubileusz zrywu milionów Polaków, którzy dali nadzieję mieszkańcom Europy Środkowo-Wschodniej na wyrwanie się z jarzma komunistycznego dyktatu. Dla uczczenia tych wydarzeń i ludzi biorących w nich udział, Region Rzeszowski co roku w innym mieście powiatowym organizuje Piknik Wolności i Solidarności, mając nadzieję, że wydarzenie  zainspiruje młodych ludzi do świętowania ważnych wydarzeń z najnowszej historii Polski.

Oficjalnego otwarcia pikniku dokonała Bogumiła Stec-Świderska, za-ca przewodniczącego ZR razem z członkiem NSZZ “Solidarność” Bernadetą Frysztak – wicestarostą powiatu ropczycko-sędziszowskiego, głównego partnera wydarzenia.

Dla młodych to nietypowa lekcja historii w plenerze, a dla niektórych także możliwość przypomnienia sobie wydarzeń, w których często sami uczestniczyli. O to zadbali m.in. pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Na ich stanowisku dzieciaki mogły spróbować sił w grach historycznych, a starsi powrócić pamięcią do lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Wartości Solidarności od 39 lat niezmienne, choć dziś wyzwania przed jakimi stoją związkowcy są już nieco inne niż w latach osiemdziesiątych. Niemniej wciąż jest wiele do zrobienia. Przede wszystkim należy uświadamiać pracowników, że mają prawa i o te prawa mogą występować. Stąd stoiska Działu Rozwoju Związku Regionu Rzeszowskiego, Państwowej Inspekcji Pracy Inspektorat w Rzeszowie, do którego zawitał Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek, i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Rzeszowie.

IMG_8847

Na pikniku nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych: mini turniej piłki nożnej, rodzinny bieg wokół stadionu, dmuchany plac zabaw, malowanie figur gipsowych, malowanie twarzy, bańki mydlane, gry i zabawy dla dzieci z nagrodami, strzelanie do celu pod czujnym okiem Strzelców. Największe jednak wzięcie miały samochód Państwowej Straży Pożarnej z Ropczyc oraz, ku rozpaczy dentystów, wata cukrowa  z 20 kg cukru,  ufundowana przez Cukrownię Ropczyce, z serwowana przez Bogdana Anyszka.

IMG_8837

W strefie swojskiego jadła można było skosztować wyrobów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Cierpisza, z Woli Ocieckiej, „Jagodzianek” z Blizny, „Szkodnianek” ze Szkodnej, a także Stowarzyszenia Miłosierdzia Bożego z Sędziszowa Młp. oraz lokalnych producentów serów, miodów i owoców, w tym  wprost od producenta- borówki amerykańskiej.

Kuchnia polowa Chef Kot& Czapka przygotowała przepyszną grochówkę wojskową za „co łaska”. Zebrane środki przekazane zostały na cele dobroczynne funduszu „Pomoc Kościołowi na Wschodzie” – Dom Samotnej Matki w Pisarówce.

A skoro mowa o jedzeniu, to udział w konkursie „Wielkie Powiatowe Grillowanie – Mistrz Grilla VIP” był nie lada wyzwaniem dla Kazimierza Moskala posła na Sejm RP; Władysława Ortyla, marszałka województwa podkarpackiego, który zajął II miejsce; Witolda Darłaka, starosty powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego; który zajął III miejsce; Piotra Kapusty, zastępcy burmistrza Gminy Sędziszów Młp., który zajął I miejsce, Marka Tęczara, wójta gminy Wielopole Skrzyńskie, Krzysztofa Klimka, przewodniczącego rady gminy Iwierzyce i Grzegorza Ożoga, wójta gminy Ostrów.

IMG_8989

Dwie komisje techniczna i degustacyjna oceniały przygotowane przez vipów potrawy, które składały się z karkówki, skrzydełek z kurczaka i warzyw. Można było zdobyć 70 punktów, a brane były pod uwagę: aranżacja talerza, kompozycja przypraw i składników, smak i stopień wypieczenia składników oraz temperatura podanych dań. Konkurs zorganizowała i poprowadziła Wioletta Walczyk-Weselak, przewodnicząca Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Ropczycach.

Video z grillowania >>>

IMG_9239

Kolejny konkurs „Wiedzy o powiecie i Solidarności”, który  poprowadził z wirtuozerią przewodniczący  oddziału ropczyckiej Solidarności Andrzej Czochara. Skierowany był do wszystkich uczestników pikniku, a główną nagrodą był rower od Posła na Sejm RP Kazimierza Moskala. Ponadto dla zwycięzców wyjątkowe monety kolekcjonerskie ufundował Zarząd NBP. Pozostałe wyróżnienia zasponsorowali posłowie Krystyna Wróblewska, Jerzy Paul i Wojciech Buczak.

Wypieków na twarzy dostarczył samochód Straży Narodowego Banku Polskiego, na którym było ponad 2 miliony złotych, niestety poszatkowanych i to dość drobno. Ale za to na stoisku NBP można było wymienić pieniądze na jubileuszowe nominały, m.in. z patronem „Solidarności” bł. Jerzym Popiełuszko, czy św. Janem Pawłem II, pod bacznym okiem Jerzego Guniewskiego, dyrektora rzeszowskiego oddziału NBP.

IMG_8967

Swoje stoiska wystawiły również Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rzeszowie, Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.

Ciekawa była formuła prezentacji poszczególnych gmin powiatu ropczycko-sędziszowskiego przez samych włodarzy, którzy mówili o osiągnięciach samorządu, a na koniec zapowiadali zespół reprezentujący daną gminę. I tak zgromadzonym na pikniku przygrywały: „Wiercanie” z Iwierzyc, „Kurasie” z Ropczyc, „Wielopolanie” z Wielopola Skrzyńskiego, „Paka Sędzisza” z Sędziszowa oraz młodzież z Zespołu Szkół Agro-Technicznych z Ropczyc i Mażoretki z Ostrowa.

IMG_8918

Bogusław Kmieć, burmistrz Sędziszowa Młp. przygotował specjalną strefę wypoczynku z leżakami i stoliczkami pod wiele znaczącą nazwą „Gmina Sędziszów – Mierzymy wysoko”.

Były również wydarzenia towarzyszące piknikowi. We współpracy z Fundacją DKMS przeprowadzona została akcja rejestracji w bazie dawców komórek macierzystych, niezbędnych dla ratowania życia chorych na nowotwory krwi. Natomiast w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach można było oglądnąć wystawę „Kobiety polskie w walce o niepodległość” oraz wernisaż „Pod niebem pełnym cudów”, prezentujący fotograficzne pejzaże Witolda Ochała.

IMG_9223

Przed koncertami finałowymi przybyli goście: Kazimierz Moskal, poseł na Sejm RP; Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego; Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy oraz Małgorzata Rauch, Podkarpacki Kurator Oświaty złożyli na ręce  Bogumiły Stec-Świderskiej, zastępcy przewodniczącego Zarządu Regionu Rzeszowskiego życzenia z okazji kolejnych urodzin NSZZ Solidarność. Najmłodsi uczestnicy Pikniku  wypuścili w powietrze 39   balonów „Solidarności”, a zgromadzeni odśpiewali 100 lat!

Imprezę zakończyły pochodzące z Podkarpacia zespoły:  Steel Velvet oraz gwiazda wieczoru KSU, gromadząc przed sceną setki fanów.

Video muzyczne >>>

IMG_9298

red.

Galeria zdjęć >>>

Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność” składa serdeczne podziękowania wszystkim patronom i sponsorom za okazaną pomoc i wsparcie Pikniku Wolności i Solidarności:

za patronat honorowy:

 • Marszałkowi i Wojewodzie Województwa Podkarpackiego
 • Staroście Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego
 • Dyrektorowi Oddziału IPN w Rzeszowie

dla partnerów:

 • Władysława Ortyla Marszałka Województwa Podkarpackiego wraz z  Zarządem
 • Witolda  Darłaka Starosty Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego wraz  z Zarządem
 • Bolesława Bujaka Burmistrza Miasta i Gminy Ropczyce
 • Zarządu Zakładów  Magnezytowych  S.A. “Ropczyce”
 • Zarządu Pekao TFI S.A. – to z żubrem
 • Zarządu  firmy Extrans w Sędziszowie Młp.
 • Zarządu ARiMR w Warszawie Oddział  w Rzeszowie
 • Zarządu RARR w Rzeszowie
 • Zarządu SUDZUCKER Polska Cukrownia Ropczyce
 • Zarządu Cukromix Ropczyce
 • Państwowej Inspekcji Pracy Odział w Rzeszowie
 • Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Rzeszowie

szczególne podziękowania dla:

 • Wójta Gminy Iwierzyce Ryszarda Filipka
 • Wójta Gminy Ostrów Grzegorza Ożoga
 • Burmistrza Gminy Sędziszów Małopolski Bogusława Kmiecia
 • Wójta Gminy Wielopole Skrzyńskie  Marka Tęczara
 • Dyrektora Powiatowego Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach Agnieszki  Ochał

Dziękujemy niezawodnym sponsorom:

 • Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych w Ropczycach
 • ZM Invest Ropczyce
 • Bankowi  Spółdzielczemu  w Ropczycach
 • Cerplast Ropczyce
 • Organizacjom Związkowym NSZZ Solidarność, które wspomogły finansowo piknik: Cukrownia Ropczyce, ARiMR Rzeszów, Urząd Wojewódzki Rzeszów, WSK PZL-Rzeszów, Zakłady Magnezytowe Ropczyce, UTC CCS Manufacturing Ropczyce, Kruszgeo Rzeszów, PKS Rzeszów, Organika Nowa Sarzyna, PZL Sędziszów, Oświaty w Ropczycach, SUDZUCKER Cukrownia Ropczyce.

Dziękujemy Panu Posłowi na Sejm RP Kazimierzowi Moskalowi za ufundowanie roweru jako  głównej nagrody konkursu, posłom Krystynie Wróblewskiej za nagrody książkowe oraz Jerzemu Paulowi i Wojciechowi Buczakowi za gadżety sejmowe.

Dziękujemy sponsorom konkursu Wielkie Powiatowe Grillowanie – Mistrz Grilla VIP o Puchar Przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ Solidarność  w Rzeszowie.

Firmom :

 • Kabanospol Wielopole
 • Masarni Paśko Ropczyce
 • Gospodarstwu Rolnemu Góra Ropczycka
 • Batista Czarna Sędziszowska
 •  Handlowo-Usługowej MARS w Ostrowie
 • Zakładowi  Drzewnemu Bożeny i Piotra Czapka
 • Ciech Sarzyna
 • Magus Ubezpieczenia
 • USECRYPT S.A.
 • RS Druk Rzeszów

Dziękujemy instytucjom, które obdarowały dzieci:

Firma Mazak Wszołek-Klimek

Kleks Księgarnia Ropczyce

Nowa Księgarnia Ropczyce

Firma Orion Ropczyce

Dziękujemy piekarniom :

MK Krzysztof Maciołek

Zakład Wyrobów Piekarniczych Sędziszów Młp. Bereś Włodzimierz

Dziękujemy Stanisławowi Rymutowi  za obdarowanie dzieci chrupkami

Gorące podziękowania dla Kół Gospodyń Wiejskich ze:
Szkodnej, Cierpisza, Woli Ocieckiej  i Blizny oraz Stowarzyszenia Miłosierdzia Bożego z  Sędziszowa Młp.

Specjalne podziękowania dla ZS Strzelec oraz zespołu muzycznego z Zespołu Szkół  Agro-Technicznych w Ropczycach.

Wolontariuszom za przeprowadzenie akcji Dzień Dawcy Szpiku.

IMG

Na zakończenie podziękowania dla wszystkich akredytowanych mediów TVP3 Rzeszów, Polskiego Radia Rzeszów, Radia VIA, Tygodnika Solidarność, TVP Miejskiej Sędziszów Młp.TV Ropczyce, Portalowi Czytaj Rzeszów, Radiu Wnet, Regionalnemu Portalowi Informacyjnemu Twój Powiat.

Podziękowanie od Marszałka Województwa Podkarpackiego i Wojewody Rzeszowskiego.

podz

Pozdrowienia Piknik Woj Podk

Szanowny czytelniku

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako „RODO”).  

Dajemy Państwu możliwość wyboru, czy i w jakim zakresie chcą korzystać z usług i udostępniać o sobie informacje. Co prawda nasz serwis jest dostępny bez konieczności podawania informacji o sobie, jednakże gdyby taki kwestia pojawiła się to wskazanie danych jest dobrowolną decyzją użytkownika. Użytkownik w każdej chwili może żądać ich usunięcia w całości lub części, kierując stosowaną korespondencję na adres: rzesz@solidarnosc.org.pl  lub tradycyjnie na adres Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność” ul. Matuszczaka 14, 35-083 Rzeszów  

Korzystający z naszego serwisów internetowego pozostają Państwo anonimowi tak długo, aż sami nie zdecydują inaczej. Wynikające z ogólnych zasad połączeń realizowanych w Internecie informacje zawarte w logach systemowych (np. adres IP) są przez Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność” wykorzystywane w celach technicznych, związanych z administracją naszymi serwerami. Poza tym adresy IP są wykorzystywane do zbierania ogólnych, statystycznych informacji demograficznych itp.  

Dane dotyczące użytkowników serwisu internetowego http://https://www.solidarnosc.rzeszow.org.pl// przetwarzane są przez Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Rzeszowie, ul. Matuszczaka 14, NIP 813-12-88-922 będący w odniesieniu do danych osobowych użytkowników administratorem danych osobowych.  

Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych Osobowych jest możliwy pod adresem email: iod.rzesz@solidarnosc.org.pl lub telefonicznie: 513 168 307

Dane osobowe to, zgodnie z postanowieniami RODO, informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. W przypadku korzystania z naszego serwisu internetowego takimi danymi są np. adres e-mail, adres IP. Dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies lub podobnych technologiach instalowanych na naszych stronach i urządzeniach, których używasz podczas korzystania z naszych usług.  

Dane osobowe użytkowników - jeżeli będą zbierane - traktowane będą jako wydzielona baza danych przechowywana na serwerze Regionu Rzeszowski NSZZ „Solidarność” w strefie bezpieczeństwa zapewniającej właściwą ochronę. Dostęp do bazy danych posiadają jedynie pracownicy, którzy posiadają stosowne upoważnienia do przetwarzania danych Jako administrator danych osobowych użytkowników wydawanego przez nas serwisu internetowego możemy w drodze umowy powierzać przetwarzanie tych danych innym podmiotom.  

Zbierane przez Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność” dane osobowe użytkowników przetwarzamy w sposób zgodny z zakresem udzielonego przez użytkownika zezwolenia lub na podstawie innych ustawowych przesłanek legalizujących przetwarzanie danych (przede wszystkim w celu realizacji usług oraz w prawnie usprawiedliwionym celu - marketingu bezpośrednim naszych produktów lub usług), zgodnie z wymogami prawa polskiego, dlatego też podstawą i celem przetwarzania danych osobowych związane są niezbędność przetwarzania do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią. Ta podstawa przetwarzania danych dotyczy przypadków, gdy ich przetwarzanie jest uzasadnione z uwagi na nasze usprawiedliwione potrzeby, co obejmuje między innymi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa usługi, dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług i dopasowania ich do potrzeb i wygody użytkowników jak również ewentualnego prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.  

Państwa dane, w ramach naszych usług, przetwarzane będą wyłącznie w przypadku posiadania przez nas lub inny podmiot przetwarzający dane jednej z dopuszczonych przez RODO podstaw prawnych i wyłącznie w celu dostosowanym do danej podstawy, zgodnie z opisem powyżej. Dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy – przez czas jej wykonywania, a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora – do czasu istnienia tego uzasadnionego interesu. Dane będą przetwarzane przez Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność” i ewentualnie przez Zaufanych Partnerów, jeśli wyrazisz im zgodę, ale mogą być one również powierzone do przetwarzania innym podmiotom. W każdym takim przypadku przekazanie danych nie uprawnia ich odbiorcy do dowolnego korzystania z nich, a jedynie do korzystania w celach wyraźnie wskazanych przez nas. Przekazywanie danych ma miejsce na ogół w przypadku współpracy z podwykonawcą lub usługodawcą. W każdym przypadku przekazanie danych nie zwalnia przekazującego z odpowiedzialności za ich przetwarzanie. Dane mogą być też przekazywane organom publicznym, o ile upoważniają ich do tego obowiązujące przepisy i przedstawią odpowiednie żądanie, jednak nigdy w innym przypadku.  

Jak już wspomniano, na naszej stronie internetowej używamy technologii, takich jak pliki cookie i podobnych służących do zbierania i przetwarzania danych osobowych oraz danych eksploatacyjnych w celu personalizowania udostępnianych treści i reklam oraz analizowania ruchu na naszych stronach. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. Twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz różne strony w Internecie. Znajdziesz tam także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, by ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.  

Macie Państwo prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzani danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego - Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.